fbpx

Propozicije Ljetne Lige!!

Organizator ne odgovara za štetu prouzročenu na sportskom borilištu i u gledalištu, nastalu kao posljedica provođenja sportske aktivnosti ili iz razloga koji se nisu mogli predvidjeti ili spriječiti.

Uplatom kotizacije, ekipe i svi prijavljeni članovi ekipa pristaju na sve uvjete i pravila propozicija te potvrđuju da su s istima upoznati.

Propozicije natjecanja su javno objavljene na službenoj stranici lige te su isti osobno dostavljeni predstavnicima svake prijavljene ekipe.

Igra se 4×8 minuta, svaki igrač smije napraviti 5 osobnih pogreška, momčad ima pravo na jednu minutu odmora po četvrtini (nema prenošenja minute odmora), nema strelice za “mrtvu” loptu već je svaka “mrtva” podbacivanje.

Liga se odigrava subotom a nekada i srijedom u Šancu, ako nije drugačije dogovoreno. Prva utakmica kreće od 16:30h, druga u 17:45, treća u 19:00h, četvrta u 20:15h, dokle god vremenske temperature dozvoljavaju početak kola u tom terminu. Kada se momčadi dogovore početak kola starta sa prvom utakmicom od 17:00h. U slučaju kiše odigravanje utakmice se odgađa za 24 sata ili sljedeći dan bez kiše. Ako kiša padne tijekom utakmice, utakmica se poništava osim ako je odigrano 75% utakmice, to jest tri četvrtine. Utakmica je u tom slučaju važeća, a kao krajnji rezultat uzima se kraj treće četvrtine.

Pravo nastupa imaju samo igrači koji se nalaze na popisu igrača. Igrač sa popisa mora odigrati barem tri utakmice regularnog dijela lige da bi smio nastupiti u doigravanju. U ekipi može biti samo jedan seniorski igrač koji je licenciran za A ligaški klub (premijer liga ili 1. muška liga) u sezoni 2023/2024, te maksimalno tri seniorska igrača u igri koji su se natjecali u 2. muškoj ligi u sezoni 2023/2024. Ako momčad ne pristupi odigravanju utakmice ne dobiva bod za tu utakmicu a rezultat se piše 20:0. Ukoliko se to ponovi istoj momčadi momčad je diskvalificirana i nema prava sudjelovanja u daljnjem tijeku lige.

Domaća momčad po rasporedu ima pravo odabira koša na kojem će početi zagrijavanje. U doigravanju momčad koja je bila bolja u regularnom dijelu sezone bira stranu koša. Pošto se liga igra jednokružno a moguće je da ekipe imaju isti broj poraza i pobjeda uzima se međusobni dvoboj kao finalni a ukoliko se stvori krug tri ili više ekipa uzima se koš razlika između tih ekipa u tim utakmicama, ako su i tada jednake odlučivat će bolja ukupna koš razlika. Takva odluka dosta komplicira vođenje tablice lige (trenutno se koristi razlika broja zabijenih i primljeni koševa kao referentna uslijed jednakog broja bodova), stoga će tablica lige biti kompletirana tek nakon završenih devet kola.

Liga će početi 04.05.2023., a planirani završetak lige, polufinale 28.08.2024., a za treće mjesto i finale 02.09.2024 (datum u sklopu Dana piva). Nakon 9 odigranih kola prvih šest ekipa ide u doigravanje, s time da prve dvije momčadi idu direktno u polufinale dok ekipe od trećeg do šestog mjesta igraju utakmicu za polufinale. Četvrtfinale odigravaju A3-A6 i A4-A5. Polufinale odigrava A1 protiv pobjednika A4-A5 i A2 protiv pobjednik A3-A6. Igra se na jednu pobjedu.

Četvrtfinale se igra 25.08., polufinale 28.08. i finale 02.09., te će se podijeliti nagrade za najboljeg strijelca lige, najboljeg asistenta lige, najboljeg skakača lige i najboljeg igrača lige.

Nakon svake odigrane utakmice će se progrlasiti najbolji igrač utakmice za koje će dobiti nagradu.

Tehnička pogreška naplaćuje se 20 eura (mora biti plaćena do početka sljedećeg kola u protivnom igrač nema pravo nastupa).

Sve napisano u ovom tekstu je podložno promjeni do početka natjecanja i tijekom samog natjecanja, naravno u dogovoru sa svim momčadima lige.

Za tumačenja ostalih pravila igre uzimaju se pravila HKS-a i FIBA-e.